ВЕЧЕ КЛАВИРА ~ КОНЦЕРТ НИКОЛЕ СТОЈКОВИЋА

Бах/Бузони – Чакона, из партите бр. 2 у де-молу за соло виолину

Д. Радић – Соната леста

С. Прокофјев – Клавирска соната бр. 7

Никола Стојковић, пијаниста, рођен је 7.12.1993. године у Зајечару. Своје основно музичко образовање завршава у класи проф. Мирјане Јотић у ОМШ ,,Стеван Стојановић Мокрањац“ у Зајечару. Наставља своје образовање у СМШ ,,др Милоје Милојевић“ у Крагујевцу, у класи проф. Јоване Радовановић. Дипломирао је у класи проф. Наталије Томић на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу. Студент је прве године докторских студија на Факултету музичке уметности у Београду, у класи проф. Дејана Стошића, у чијој класи је завршио и Мастер студије. Током свог досадашњег школовања био је добитник многобројних награда како на домаћим тако и на међународним такмичењима од којих се могу издвојити: Лауреат и прва награда на Републичком такмичењу у Београду 2009. и 2011.године, II награда на Међународном конкурсу ,,Меморијал 125 година од рођења Хенриха Неjгауза“ у Кировограду у Украјини 2013. године. Као један од најуспешнијих ученика представљао је школу и град на „Данима културе Крагујевца” у Брну (Чешка) 2009. године. У јулу и августу 2013. године заједно са проф. Бориславом Чичовачким снимао је композиције студената проф. академика Исидоре Жебељан. Одржао је соло реситал на Шестој светској пијанистичкој конференцији (WPC) која је одржана од 27.јуна до 03.јула 2014.године у Новом Саду. Учесник „Werfemte music“ фестивала као члан камерног ансамбла (флаута, виолончело и клавир) у Шверину, у Немачкој октобра 2014. године. Учествовао је као извођач на снимању CD-а „Музика за клавир“ Василија Мокрањца (Mascom records) 24. новембра 2014.године у Галерији САНУ. Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу му је доделио Признање за изузетна остварења у научним, уметничким или организационим активностима у академској 2015/2016. години, која су допринела развоју и афирмацији Филолошко-уметничког факултета. У мају 2018. године, као члан ФИЛУМансамбла и као солиста, наступао је на целовечерњем концерту музике српских композитора на Фестивалу савремене музике под називом ,,NOWA МUZYКА“ у Бидгошћу, у Пољској. Том приликом је премијерно извео композицију Драшка Аџића ,,Анамнеза цењенога господина Мирона Голденберга, кратка кафанска песма за баритон и нонет“ која је писана за тај ансамбл. У јуну 2019. године као члан камерног ансамбла ,,Appassionato“ (обоа, виола, клавир) одржао је целовечерњи концерт у свечаној сали Прве крагујевачке гимназије на Другом фестивалу Музичке омладине Крагујевца. Похађао је семинаре код еминентних професора као што су Јуриј Кот (Юрій Кот, Украјина), Тамара Подубнаjа (Tamara Poddubnaya, САД/Русија), Александар Маџар (Белгија), Жак Рувије (Jacques Rouvier, Француска), Ева Купиец (Ewa Kupiec, Немачка), Михаел Уде (Michael Uhde, Немачка), Даумантас Кирилаускас (Литванија) и Арабел Морагез (Arabel Moraguez, Шпанија). Наступао је на бројним концертима као солиста и као члан камерних ансамбала.